Autor knihy: Peter Macsovszky
Počet strán: 288
ISBN: 978-80-89550-59-3
12 €
Nová prozaická kniha jedného z najvýraznejších slovenských spisovateľov. Poviedky. Krátke, neveľmi príbehové, vlastne skôr reflexívne prózy. Naivný rozprávač sa vyznáva zo svojej tajomnej lásky k Číne. Nahliada pritom do dejín a vyťahuje z nich prekvapivé i menej prekvapivé fakty, súvislosti, interpretácie. Čína je bájna krajina, ktorá vždy priťahovala a aj bude priťahovať rôznych dobrodruhov, bádateľov. Lúpežných rytierov. Čínu nemožno chápať ako bežný štát – je to ríša, ktorú tvoria rozmanité kultúry, etnické celky, duchovné tradície. Čína nie je len geopolitický fenomén, ale aj nehmotná substancia, ktorá v nejakej forme a v určitom rozsahu je prítomná v každom obyvateľovi tejto planéty. Je to vnútorná Čína. Predstava nečínskych ľudí o Číne, ktorá sa niekedy zhoduje a niekedy zas nezhoduje so skutočnou Čínou. Naivný rozprávač ľutuje, že zatiaľ nemal príležitosť rozprávať napríklad o tom, ako si západné mocnosti chceli v minulosti podmaniť Čínu prostredníctvom ópia, či o tom, že pravda o krviprelievaní na Námestí nebeského pokoja sa odlišuje od príbehov, ktoré chrlili západné médiá. Ľutuje aj to, že neporozprával viac o tom, že hongkonské demokratizačné hnutia trpia štokholmským syndrómom. Najviac však ľutuje, že sa nezmienil o Polovcoch (Palóci), maďarskom etniku žijúcom aj na juhu Slovenska. Jazyk tohto etnika uchoval staré podoby maďarských slov a zvukov a podľa niektorých bádateľov Polovci sú možno iránskeho pôvodu. Naivný rozprávač sa čiastočne považuje za Polovca a zastáva názor, že spojenie so staroiránskou kultúrou predstavuje spoľahlivú cestu, hodvábnu cestu k pochopeniu niektorých stránok čínskej civilizácie. Všetci kráčame do Perzie. Poviedky, trúfalé zamyslenia, nie až také divoké fantázie.
edícia próza | počet strán: 288 | väzba: brož.| isbn: 978-80-89550-59-3 | odporúčaná cena: 12 euro
Peter Macsovszky (1966), autor troch desiatok básnických i prozaických kníh. Debutoval v roku 1994 zbierkou experimentálnych textových koláží Strach z utópie.
Z básnickej tvorby: Cvičná pitva (1997), Súmračná reč (1999), Klišémantra (2005), Tovar (2006), Santa Panica (2014).
Okrem iných napísal prózy: Fabrikóma (2002), Hromozvonár (2008), Mykať kostlivcami (2010), Želáte si novú kúpeľňu? (2012), Tantalópolis (2015) – Laureát ceny Anasoft litera, Povrch vašej planéty (2017).
V oblasti iných žánrov: Sarcangelium (2018), Breviár pre posledných psychológov (2019).
Knihu nájdete aj na stránke vydavateľstva drewoasrd.sk
Grafický dizajn obálky: Barbora Šajgalíková info a objednávky: www.drewoasrd.sk | www.vlna.sk | vlna@vlna.sk